CO JSOU TO MINERÁLY A PROČ JE POTŘEBUJEME?
Esenciální minerální látky, o kterých je tento blog, jsou potřebné pro celou řadu funkcí v lidském těle. Osobní trenéři a instruktoři fitness mohou zjistit, že klienti, kteří mají nedostatek některých minerálů, nebudou schopni trénovat a cvičit naplno.
Přibližně 4 % naší tělesné hmotnosti tvoří minerální látky.
HLAVNÍ MINERÁLY A STOPOVÉ PRVKY
V rámci minerálů jsou uznávány dva typy: hlavní minerály, známé také jako makrominerály, a stopové minerály, známé také jako mikrominerály. Ačkoli jsou oba tyto minerály nezbytné pro zdraví a pohodu, makrominerály jsou potřebné ve větším množství (více než 100 mg denně) než mikrominerály (méně než 100 mg denně).
Hlavní minerální látky - vápník, chlorid, hořčík, draslík, fosfor, sodík a síra.
Stopové minerály - měď, chrom, fluor, jód, železo, mangan, molybden, selen a zinek.
PROČ POTŘEBUJEME ZÁKLADNÍ MINERÁLY
Stejně jako tělo potřebuje makronutrienty a mikronutrienty, potřebuje také řadu makrominerálů a mikrominerálů, které se nacházejí v různých zdrojích potravy.
Minerální látky přispívají k celkovému zdraví tím, že pomáhají v následujících třech aspektech tělesných funkcí:
- Tvorba kostí a zubů
- Srdeční rytmus, svalové kontrakce, nervový přenos a acidobazickou rovnováhu.
- Regulace buněčného metabolismu
JAKÉ JSOU KLÍČOVÉ MAKROMINERÁLY A MIKROMINERÁLY?
Pro osobní trenéry a instruktory fitness je užitečné mít dobré základní znalosti o hlavních a vedlejších minerálech, k čemu slouží a kde je lze získat.
Minerální látky často fungují společně nebo v tandemu s vitamíny pro zdravé fungování organismu.
Protože nadměrný příjem jednoho minerálu může ovlivnit fungování ostatních minerálů (a dokonce i vitamínů), tj. příliš mnoho železa může způsobit nedostatek zinku, měli by fitness profesionálové vědět o všech vitamínových a minerálních doplňcích, které mohou jejich klienti užívat.
Sedm klíčových makrominerálů pokrývá širokou škálu činností v těle:
SODÍK
Často čteme, že ve stravě konzumujeme příliš mnoho soli, zejména ze zpracovaných potravin a kuchyňské soli. Sodík, který se nachází také v sójové omáčce a v menším množství v chlebu, mléce, zelenině a mase, je však nezbytný pro udržení potřebné rovnováhy tekutin v těle a také pro svalové kontrakce a nervový přenos.
CHLORIDY
Chlorid, který se nachází v mnoha stejných zdrojích jako sodík, je rovněž potřebný pro rovnováhu tekutin a pro tvorbu žaludeční kyseliny pro trávení bílkovin a sacharidů.
VÁPNÍK
Většina lidí ví, že vápník, který je obsažen v mléce a potravinách, jako je brokolice, luštěniny a konzervované sardinky/losos s kostmi, je nezbytný pro zdravé kosti a zuby. Pomáhá však také imunitnímu systému, funkci nervů, srážení krve a regulaci krevního tlaku.
DRASLÍK
Draslík se ve velkém množství nachází v banánech, ale lze ho získat i z dalšího čerstvého ovoce a zeleniny, masa, mléka, luštěnin a celozrnných výrobků. Draslík přispívá k rovnováze tekutin, svalové kontrakci a nervovému přenosu.
HOŘČÍK
Je nezbytný pro svalové kontrakce a nervový přenos, pomáhá také imunitnímu systému a tvorbě bílkovin. Mezi vhodné zdroje patří ořechy a semena, mořské plody, zelená listová zelenina, luštěniny a čokoláda.
FOSFOR
Stejně jako vápník podporuje fosfor zdravé kosti a zuby a pomáhá udržovat acidobazickou rovnováhu v těle a funkci ledvin. Vstřebává se při konzumaci mléka, masa, drůbeže, ryb, ořechů a vajec, ale i mnoha zpracovaných potravin včetně sycených nápojů.
SÍRA
Síra, která se nachází v brukvovité zelenině, jako je brokolice, květák, zelí a kapusta, a také ve vejcích a mléčných výrobcích, pomáhá vytvářet chrupavky a kůži, chrání tělo před infekcemi a před zářením a znečištěním.
Z mikrominerálů je nejvíce potřeba železa, které se nachází v řadě potravin od masa a ryb až po vaječný žloutek a zelené listy a je důležité pro zdravé červené krvinky a energetický metabolismus. Ostatní mikrominerály se podílejí na všech činnostech od hojení ran a prevence zubního kazu až po regulaci hladiny cukru v krvi.